Home » Stiri cinema

Lunea viitoare Premiile Gopo vor fi mai vizibile ca niciodata!

19 March 2012 scris de 2 comentarii

Ajunsa la ce-a de-a VI-a editie, gala de premiere a filmului romanesc denumita dupa cineastul roman Ion Popescu-Gopo – premiile GOPO 2012 – va alege pe 26 martie cele mai bune productii autohtone ale anului trecut. Aceia dintre noi care nu vor pasi pe covorul rosu in cea mai importanta seara a cinematografiei romanesti il vor putea vedea macar, ticsit cu vedete, pe micile ecrane. Gala 2012 a Premiilor GOPO va avea loc luni, 26 martie, la Platinum Business & Convention Center incepand cu ora 19:00 si va fi prezentata de Andi Moisescu. La TV va fi transmisa in exclusivitate de ProCinema in direct si online pe www.premiilegopo.ro.

Canalele media invadate de filmul romanesc – peste tot, hop si Gopo!

Transmis in direct de ProCinema, online pe www.premiilegopo.ro si www.voyo.ro, dar si pe mediafatada Cocor Media Channel – mega-evenimentul va lua cu asalt populatia. Sa vrei si nu-l vei putea rata! Dar de ce-ai vrea? Gala promite sa ne indulceasca ultima zi de luni a lui Martie, sa umfle pipotele de romani intr-o epoca altfel teribil de zeflemitoare vizavi de realizari culturale.

Reluandu-si rolul de MC al festivitatilor, Andi Moisescu va prezenta si va imparti ecranul si sarcina de gazda cu Amalia Enache si Mircea Solcanu, “corespondentii” din culise si de pe covorul rosu. Oscar-urile romanesti nici ca puteau avea un coverage mai bine pus la punct, cinefilii putand astfel avea acces direct la invitatii si premiantii care vor fi in colimatorul celor doi prezentatori. Jurnalisti cu experienta si reputatie care-i precede, Enache si Solcanu sigur vor prelua telepatic intrebarile de pe buzele telespectatorilor!

Printre premiantii deja anuntati se numara Iurie Darie, care va urca pe scena Platinum Business&Convention Center pentru a primi un premiu pentru intreaga cariera; si Dumitru Gaita, unul dintre cei mai prolifici asistenti de camera din ultimii 50 de ani, omagiat si el la Gopo. In plus, filmul Nasa a reusit performanta de-a castiga de partea sa o buna bucata din publicul autohton, rivalizand productii straine la capitolul incasari – ca atare, lui ii va reveni Premiul Publicului.

Cu sufletul la gura, nominalizatii acestui an sunt…

Insa toti ochii vor fi pe anunturile trofeelor Gopo, care vor tine pe jar nominalizatii pe 26 martie. Ne asteptam, ca la Oscar-urile lor, sa nu aflam decat in ultimul moment care dintre cele cinci lungmetraje aflate in cursa (Aurora, Crulic, Din dragoste cu cele mai bune intentii, Loverboy, Periferic) va castiga titlul Cel mai bun film romanesc al anului. Pana la decernarea apoteotica insa, juriul Gopo va numi Cel mai bun regizor, ales dintre Cristi Puiu, Adrian Sitaru, Bogdan George Apetri si Catalin Mitulescu – reprezentanti de seama ai Noului Val, cineasti de-o originalitate recunoscuta peste mari si tari.

La sectiunea dedicata documentarelor romanesti, Metrobranding se lupta cu Scoala noastra, ambele ruland cu casa inchisa in cadrul diverselor festivaluri de profil si nu numai din 2011-’12, dar si cu titluri mai putin vizibile: Dupa Revolutie al lui Laurentiu Calciu, Pacatoasa Teodora al lui Anca Hirte si Vorbitor, semnat Radu Muntean si Alexandru Baciu. Nu in ultimul rand, ba chiar din ciclul “cei din urma vor fi cei dintai”, nou-venitii in prim-planul industriei au si ei o miza in joc: premiul pentru Tanara Speranta. Pe el au pus ochii regizorii Anca Miruna Lazarescu (Apele Tac), Luiza Parvu (Draft 7) si Sarra Tsorakidis (1000 de lucruri in comun), regizorul si directorul de imagine Millo Simulov (Hello Kitty), si actorul Corneliu Ulici (Ceva bun de la viata, Hello Kitty).

Echipa KoolHunt.ro va urmari evenimentul si va anunta castigatorii serii in timp real, pe Twitter, insa speram sa va prindem si pe voi la fel de interesati de starea cinema-ului romanesc, si la fel de dornici sa va dati cu parerea ca-ntotdeauna!

2 comentarii »

Spune-ne parerea ta! Poti arunca cu rosii sau ne poti aproba, ramanem oricum prieteni. Si speram ca si tu sa ramai alaturi de noi.

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Sa stii ca apreciem atunci cand esti dragut si nu ne spui cuvinte urate nici daca le meritam. La fel si ceilalti cititori ai nostri.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.

*