Home » cinema, Evenimente

Filmele romanesti ne tin treji vineri noapte!

14 September 2011 scris de Niciun comentariu

Va propun ca vinerea asta sa o facem lata, cinefil-lata adica, caci ni se pregateste a doua editie a evenimentului NAFR. Noaptea Alba a Filmului Romanesc inseamna o sumedenie de filme autohtone, si mai noi si mai clasice, si animate si realiste pana-n panzele negre ale Noului Val…

Timp de o noapte, pe 16 septembrie mai exact, sa ne setam ceasul interior pentru o portie de insomnie si sa schimbam mood-ul… adica placa, de la oriunde-altundevao-fil la  romanofil! Macar o data pe an, cineastii nostri chiar merita un semn de la public, un semn in forta, ca nu vorbesc la pereti.

De ce trag regizorii neaosi de tine, romanule? Ca sa nu murim prosti!

Noaptea Alba, organizata de Asociatia pentru Promovarea Filmului Romanesc cu sustinerea CNC-ului, este un eveniment “la liber”, in ideea sa nu ne impiedicam in scuze de ordin financiar. Vom dezlega punguta doar tarziu in noapte, la intrarea in Clubul Fabrica (Strada 11 Iunie, nr. 50), unde va fi organizat afterparty-ul pe ritmurile electro invartite de Gramatik, JFB, Unlocka, Dan Basu si Charlie Dundeen. Insa, daca achizitionam un flyer NAFR comercializate in locurile cu pricina de azi pana vineri inclusiv, platim doar 15 lei – se rade o patrime din pretul biletului de party!

Localurile desfacerii oficiale a productiilor autohtone vor fi presarate prin tot Bucurestiul (Cinema Studio, Cinema Eforie, Cinema Patria, Noul Cinematograf al Regizorului Roman, Centrul Vechi, Terasa Clubului Fabrica, Terasa Green Hours si Hanul lui Manuc), dar concomitent se vor bucura de aceleasi vizionari si co-nationalii nostri din Timisoara, Cluj-Napoca si Iasi.

Toti, deci, vom bea cafele tari vineri ca sa fim cu ochii cat cepele pe marile ecrane, pentru ca acolo vor defila cele mai de seama exemplare din industria cinematografiei romanesti – de azi si de ieri si de referinta. Lucian Pintilie, regizorul care a fost pe buzele tuturor la editia a zecea de TIFF, va fi prezent prin filmul sau De ce trag clopotele, Mitica? si de data asta (cand nu mai concureaza alte zeci de filme pentru atentia mea) nu-l mai ratez! Tot la capitolul must-see-uri care inca rezista, mult dupa data de expirare stas a filmelor de duzina, si tot pentru spectatorii nostalgici care vor poposi in Cinema Eforie, NAFR va include si O lacrima de fata al lui Iosif Demian, si Concurs al lui Dan Pita.

La ce poftim din “bufetul suedez” de filme romanesti?

De la editia anului trecut si pana acum, organizatorii Noptii Albe au tinut urechea lipita de pulsul spectatorilor si iata ca vin cu tolba plina, asigurandu-se ca nu vom putea invoca nici scuze de tip de gustibus etc. pentru motivarea absentei. Paleta ofertelor este croita sa satisfaca pe orice curios, oricat de nisate i-ar fi gusturile in materie de productii romanesti – ceea ce, pentru o singura noapte, este o realizare colosala.

Vom avea de spicuit intr-un program ticsit cu scurt-metraje premiate (care vor rula pe terasa clubului Fabrica, si nu trebuie ratate induiosatorul Superman, Spiderman sau Batman sau specimenul amuzant de “American-ish” ca realizare, Strung Love), animatii (cele proiectate si in cadrul festivalului Anim’est, care vor rula la Green Hours), lung-metraje de fictiune (Morgen, Periferic, Eu cand vreau sa fluier, fluier, Medalia de onoare, Aurora, Restul e tacere, Concertul, California Dreamin’, Buna! Ce faci?) chiar si documentare (Autobiografia lui Nicolae CeausescuNCRR, Metrobranding si Scoala noastraHanul lui Manuc).

Programul Noptii Albe il gasiti in intregime pe site-ul organizatorilor, AICI. Prezenta – si asta v-o spune cineva fara os patriot in schelarie, doar din cinefilie pura – e obligatorie!

Spune-ne parerea ta! Poti arunca cu rosii sau ne poti aproba, ramanem oricum prieteni. Si speram ca si tu sa ramai alaturi de noi.

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Sa stii ca apreciem atunci cand esti dragut si nu ne spui cuvinte urate nici daca le meritam. La fel si ceilalti cititori ai nostri.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.

*