Home » Topuri filme

Top 10 actori hot – wishlist de Ziua Femeii

8 March 2012 scris de 3 comentarii

Sa ne-ntelegem: noi, fetele de la KoolHunt.ro, ne uitam la filme de calitate, pentru regie si poveste, pentru jocul actoricesc si temele care ne dau de gandit, pentru a empatiza si a intelege lumea din jur vazuta prin ochii altora. Dar cand ni se pune “pata” proverbiala pe un actor, ne holbam la tot ce prindem din filmografia lui pentru ca… eeeeeh, de ce sa despicam acum firu-n patru? Daca Hollywood-ul stie sa monetizeze ceva si o stie bine, este ca portia de endorfine data de un rol bun creste exponential cand acel rol e dus de un actor sexy.

Iata care a fost traseul logic pe care l-am parcurs ca sa ajungem la acest top 10 al actorilor frumosi – stiu ca ei, barbatii, stramba din nas la epitetul “feminizant”, dar azi e ziua noastra si facem cum vrem. Mai exact, obiectivizam populatia masculina si, in special, contingentul de actori care si-au adjudecat titlul de eye-candy in ochii nostri, fetele de la KoolHunt.ro!

 

1. Ryan Gosling – in primul rand, prezent in toate topurile de gen, actorul care a dovedit anul trecut o flexibilitate rara… in materie de interpretare a variilor roluri pe ecran, desigur. Ca frumusel, putea foarte bine sa ramana in analele cinematografiei cu rolul din The Notebook, romance-ul care l-a scos din anonimat. Cand chiar credeam ca acelea i-au fost “15-minute”-le de faima – mai ales ca toate tabloidele nu tocau decat aceeasi stire despre cum se ingrasase ulterior – a continuat sa ne uimeasca, atacand cu maxim de confort si competenta (si minim de kilograme) o droaie de alte genuri din paleta celei de-a saptea arte. Asumandu-si rolul de frontman al formatiei Dead Man’s Bones, ne-a fermecat cu o voce suava, usor creepy si bantuitoare ca de spectru – si, da, probabil ca daca vine in turneu prin tara noastra, vom calca si pe cadavre ca sa-l vedem live!

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

2. James McAvoy – scotianul cu ochi albastri sfredelitori ne-a captat atentia in serialul Shameless care l-a si plasat pe radarul directorilor de casting de la Hollywood. Noua ne place sa credem ca l-am reperat primele si ca de-aia steaua lui straluceste acum – dar sa revenim. Este un mister de ce o iubeste pe Anne-Marie Duff, initial colega de platou, actualmente sotia si mama fiului sau Brendan, in loc sa-si vada de faima si fanele aferente. Insa prindem si mai mult drag de el de fiecare data cand vorbeste despre ea in hiperbole de indragostit. Desi se lasa convins sa treaca Atlanticul pentru roluri “mici” ca Professor X din X-Men: First Class, il vedem mai des in filme britanice, magnetizat aici de Anne-Marie desigur. Urmatorul va fi Welcome to the Punch si distribuitorii nostri ar face bine sa se sesizeze!

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

3. Ryan Phillippe – fostul lui Reese Whiterspoon (cine stie ce-a facut saracul intr-o viata anterioara!), despre care umbla vorba pe-atunci ca nu putea suporta succesul nevestii (noi nu credem gurile rele), este in continuare angajat intr-o accensiune cam lenta pentru gustul nostru. L-am adorat in rolul lui Valmont din Cruel Intentions, aproape la fel de mult ca pe John Malkovich in acelasi rol din ecranizarea mai fidela, si ne pare rau ca tot incearca sa se distanteze de imaginea de playboy in favoarea unor scenarii mai miezoase. Pe de alta parte, Dorian Gray-ul din Hollywood – la 37 de ani, inca arata ca la 20! – are prea multi copii (3) si prea putine premii notabile (8). Asadar, asteptam cu interes sa-si gaseasca nisa, un agent mai bun si, la un moment dat, Oscarul.

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

4. Gael García Bernal – prezenta mexicanului aici la noi in top si-o datoreaza genelor de la mama top-model (ar fi fost culmea sa iasa altcumva decat irezistibil) dar si celor de la tatal-actor, care l-au scapat din ghearele telenovelelor. In La mala educación, a lucrat sub diriguirea lui Pedro Almodóvar si, in afara de talentul care-i curge prin vene, dezvaluia ca il prinde si look-ul de femeie. In travesti sau nu, Bernal isi alege cu fler regizorii si rolurile, jucand fie in limba materna fie in engleza, mai mereu in filme multi-premiate. Cu 6 dintre-acestea nominalizate de Academie, mexicanul mai e pe deasupra si pretendent la scaunul regizoral, deja realizand un film si niste scurturi, pe care le vrem urmate de altele… dar nu ne suparam nici daca ramane in fata camerelor pentru mult, mult timp de-acum inainte.

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

5. Bradley Cooper – cand nu poarta mustata de tractorist ca la Oscar-urile din acest an, Bradley e un sexos cu acte-n regula. Detinator al “diplomei” de Cel mai sexy barbat in viata, oferita de revista People anul trecut, americanul se descurca sa ne provoace rasul in comedii si sa ne tina cu respiratia taiata in thriller-e. Din nefericire, Hollywood-ul a muscat momeala cam tarziu, si nici acum cu toata gura, iar pe Bradley nu prea il intereseaza sa se scuture de sablonul frumuselului, asa ca filmele vor fi… pe masura. Jumatatea plina a paharului? Cand m-am pomenit urmarind Alias doar de dragul lui, i-am scormonit in biografie si am aflat ca motivul inceputului sau “cu handicap” a fost un surplus de… diplome, de data asta, in toata regula: spre deosebire de omologii lui din industrie, se poate lauda cu un BA de la Georgetown (licentiat in engleza) si un MFA in actorie!

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita (in afara de ASTA):

 

6. Jonathan Rhys Meyers – irlandezul buzat al visurilor noastre si motivul pentru care am purtat Hugo Boss pana mi s-a aplecat! Model (ca, deh!), actor si… alcoolic, celebritatea nu i-a prea priit, trimitandu-l din cand in cand la dezintoxicare. Dar ce l-am mai lua acasa si ce l-am mai lecui, mai ales dupa supradoza de pastile din 2011 (eu, una, nu mai iert Universul pentru inca o faza gratuita à la Heath!). Sa ne concentram fluxul mental pozitiv in directia lui Jon, in lipsa caruia nu ne-am putea imagina ca bijuterii ca Velvet Goldmine, The Tudors sau Match Point ar fi iesit atat de dichisite. E un actor autodidact, desi nu l-ai banui c-a renuntat la scoala de la 16 ani, aratandu-se talentat si in rol de muzician – l-a jucat chiar pe Elvis, o interpretare de nota zece, Golden-Globe-alizata ca atare.

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita (sau doua):

 

7. Gaspard Ulliel – tanarul francez, singurul european care apare pe listele fetelor KoolHunt.ro cu o frecventa rezervata de regula americanilor, ne-a furat inimile (doar mie?) in rolul unui psihopat, si nu oricare – inamicul public numarul 1, Hannibal Lecter! La 27 de ani, are o filmografie la fel de impresionanta ca cicatricea de pe obraz care i se topeste mai mereu intr-o gropita adorabila :) In mare parte consolidata in tara de bastina, cariera lui de pana acum culmineaza cu rolul lui Henri de Guise din La princesse de Montpensier. Dar parca nicaieri n-a fost ambalata mai propice silueta lui statuara ca in The Vintner’s Luck, unde apare incadrat de aripi, pe post de… inger! Asa faci dintr-un film banal un must-see, aviz regizorilor…

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

8. Ashton Kutcher – inlocuitorul lui Charlie Sheen in longevivul sitcom Two and a Half Men ne place si chiar nu cred ca e nevoie sa intru intr-o analiza a simetriilor lui ca sa explic de ce! E genul de afirmatie care, odata rostita, in orice context, se lasa cu un Amin plictisit – iata, echipa noastra nu e imuna la perfectiunea generica de tip Adonis. A facut atata comedie, jucand cam acelasi rol si, probabil, pe sine, incat are sanse egale sa ia un Oscar la un moment dat (cu o schimbare la 180 de grade care sa dea pe spate Academia) si sa nu ia unul niciodata, daca se tot complace. Eu il banuiesc totusi de profunzimi, ca doar cu look-ul n-ar fi dus-o pe Demi Moore la stadiul de epava. Si chiar daca dl Kutcher e un Bel Ami al zilelor noastre, care s-a catarat pana-n varful ierarhiei de putere de la Hollywood, a fost o adevarata placere sa-l vedem urcand, de la stadiul Punk’d la statut de mogul.

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

9. Ryan Reynolds – din generatia lui Kutcher se distinge canadianul Reynolds, care insa poate juca si rolul bufonului si pe cel al super-eroului cu soarta lumii in carca, amandoua ipostazele venindu-i ca turnate. Si el este un playboy cu relatii, logodne si casatorii la activ, iar People a “dezlegat misterul” (pentru acel 1% orb sau sihastru din populatia Globului) numindu-l Cel mai sexy barbat in viata cu un an inaintea lui Bradley Cooper. Si, ca tot veni vorba, Ryan si Bradley vor imparti in 2013 echitabil ecranul (si publicul feminin din sala) cu ocazia unei comedii, fara titlu inca, unde, in rolurile unor politisti din San Francisco, vor rezolva un caz impreuna cu tatii lor pensionati. Miroase a testosteron, dar nimeni nu se plange…

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita:

 

10. Colin Farrell – un top sexy fara instabilul enfant terrible nu se putea (desi la fel as fi zis despre Johnny Depp si totusi…). Si el, ca si co-nationalul de mai sus, are dependente care mare mirare ca nu i-au venit de hac pana acum, si el a castigat un Glob de Aur (pentru rolul delicios din In Bruges). Isi duce viata de la Ana (sau Nicole etc. depinde de sex tape) la carafa, ca orice irlandez care se respecta, femeile cu care intra in contact ajung sa scrie carti despre experienta, iar copiii (de care stim) sunt doi la numar. Deci, poate ca nu l-am iubi neaparat, dar recunoastem, asa de la o distanta confortabila, ca sarmul de bad-boy ne ia mintile si noua ca si voua. Da, da, recunoasteti!

De ce-l iubim, intr-o CLIP-ita (sau doua):

3 comentarii »

  • Adrian said:

    McAvoy merita locul 1, in parerea mea :)cel putin pentru asta : http://www.youtube.com/watch?v=m2X4M3WT0W4

  • Anca said:

    Ulliel de-abia pe 7? Chiar asa, mai fetelor??…

  • iulia said:

    ei bine da, i-ati nimerit la fix! daca e loc de un nr 11, as adauga alexander skarsgard :)

Spune-ne parerea ta! Poti arunca cu rosii sau ne poti aproba, ramanem oricum prieteni. Si speram ca si tu sa ramai alaturi de noi.

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Sa stii ca apreciem atunci cand esti dragut si nu ne spui cuvinte urate nici daca le meritam. La fel si ceilalti cititori ai nostri.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.

*