Home » Localuri

Top restaurante grecesti Bucuresti

20 April 2011 scris de 1 comentariu

meze-taverna7Tzatziki, horiatiki, moussakas, souvlaki, ouzo, feta, meze, kalimera, kalispera. O selectie dintre putinele cuvinte grecesti pe care le stiu. Majoritatea ducand cu gandul la o masa usoara si gustoasa, la soare, nisip, oameni frumosi si niste zile in compania sufletului pereche pe o insula pustie. Din fericire au inceput din ce in ce mai mult sa apara si in Bucuresti o selectie din ce in ce mai larga de restaurante cu specific grecesc. Hai sa vedem un top al acestora pe baza koolrank-urilor acordate de echipa noastra.

1. Meze Taverna – KoolRank: 10/10

meze-taverna1Per total, taverna are un decor incantator, amenajat pana in cele mai mici detalii si care te trimite inapoi in vacanta din Grecia de asta vara, auzi acorduri de muzica greceasca, interactionezi cu ospatari zambitori si cunosti echipa din bucatarie, venita de pe undeva din Halkidiki, condusa de cheful Georgios Kritos. Ai la dispozitie 3 incaperi unde poti lua masa, una chiar la intrare, una cu vedere spre terasa si una chiar langa bucatarie. Meniul este ca un ghid de calatorie in bucataria greceasca, din care afli cate ceva despre stilurile culinare grecesti, despre adevarata feta si activitatea lor de suflet, pescuitul. Printre preparatele existente, gasesti atat mancaruri cunoscute precum tzatziki,  moussakassau souvlaki, cat si kokkinisto moschari, adica vitel gatit cu sos de rosii sau Arnaki kassandrino, adica miel cu ceapa verde, marar si prune, dar si sarmele in foi de vita, caracatita murata sau hamsii marinate. Toate aceste preparate se pare ca sunt facute cu ingrediente de baza aduse din Grecia. Citeste mai mult…

2. Restaurant mediteranean Asteria – KoolRank: 9.5/10

asteria3Localul degaja calm si buna dispozitie de cum treci pragul: salonul rustic cu mobila de lemn in culoarea cerului de vara te face sa te simti ca intr-o vacanta. Daca urci, vei descoperi un elegant salon decorat cu siluete imprumutate de pe vasele antice grecesti. Terasa de la etaj este plina de verdeata iar mesele sunt intelept pozitionate, astfel incat sa ai parte de intimitate in timp ce iti servesti masa. La categoria aperitiv merita sa incercati Fried Feta Saganaki, adica branza feta, scaldata in mirodenii, acoperita cu ardei gras si ardei iute si data la cuptor in folie de staniol pana aromele se amesteca. Nici icrele Tarama nu sunt de ratat, dupa cum si salata de ardei copti cu iaurt va va incanta piscator de placut datorita amestecului de iaurt de capra cu usturoi. Aceasta din urma poate fi servita simpla cu paine sau o puteti chiar alege sa insoteasca un preparat pe baza de carne. Citeste mai mult… 

3. Restaurant pescaresc Mesogios – KoolRank: 9/10

restaurant-mesogios2Restaurantul Mesogios are o traditie de aproape 10 ani in Bucuresti ca fiind cel mai bun restaurant pescaresc-mediteranean. Parte pentru ca la un moment dat era singurul, parte pentru ca si acum este unul dintre putinele si parte pentru ca este un restaurant cu peste proaspat si preparate mediteraneene de calitate. In orice caz, indiferent de motive, Mesogios este un restaurant pe care merita sa il vizitati macar odata, pentru a incerca fructele de mare foarte apropiate de cele pe care le veti putea gusta in Grecia sau alte tari mediteraneene. La preturi usurel piperate, care te vor inspira sa iti pui intrebari asupra raportului calitate-pret. Dupa cum bine se prezinta chiar ei, “nu exista ceva viu in Marea Mediterana care sa nu poata fi servit la Mesogios”. Cu alte cuvinte, veti gasi aici raci, melci, caracatita, lup de mare, platica de mare, creveti, creveti uriasi, stridii, sepie, calamari, crabi, homari. Ceea ce imi place in mod deosebit la specialitatile pescaresti de la Mesogios este faptul ca sunt proaspete si foarte apropiate ca marime si calitate de ce poti incerca in Grecia. Citeste mai mult…

4. Food and Travel – KoolRank: 7/10

food-and-travel-concept-store6In aglomeratia de gusturi si texturi din Centrul Vechi s-a ivit de cateva saptamani un local interesant cu un concept nou: Food and Travel Concept Store. Cu alte cuvinte, un restaurant cu specific grecesc unde iti poti chiar rezerva o vacanta in Grecia. La felul principal, daca nu sunteti amatori de fructe de mare, puteti incerca fie (enorma portie de)suvlaki de pui fie gyros de porc. Carne bine aromata, in cantitati generoase, servita din oficiu cu cartofi prajiti, multa multa ceapa proaspata si o lingura de tzatziki. Dintre toate preparatele solare, marturisesc ca desertul este (pentru mine) piesa lor de rezistenta.Bourekiboureki cu ciocolata, kataif. Toate insiropate (mai mult sau mai discret) cu miere si trandafiri. Kataif-ul respecta ideea de taiteti fini insiropati cu miere si acoperiti de frisca, dar ar putea fi un pic prea dulce pentru cei amatori de deserturi mai lejere. Boureki insa este idealul de aluat insiropat si parfumat, racoros si moale. Citeste mai mult…

5. Taverna mediteraneana Tortuga – KoolRank: 6.5/10

caracatita la gratar tortuga modern tavernLocul este conceput cu inteligenta si gust, se vede ca un arhitect pasionat a facut din Tortuga un proiect de suflet, iar atmosfera mediteraneana, indeosebi greceasca, este redata cu farmec si ritm de patronul Iannis Stamatogiannias, originar din Patras si bucurestean optimist si vesel de cateva decenii bune. Ce-mi place cel mai mult la taverna-broscuta testoasa este ca reuseste sa fie spatioasa si intima in acelasi timp, este precum o “carapace” cu prieteni, unde timpul trece mai bland, iar zgomotul orasului este departe… Ca sa va faceti o idee, un platou de meze vegetariene pentru 2 persoane contine vinete, ciuperci sos tomat si feta, bruschete dakos si placinta zilei, are 550 grame si costa 60 de lei; unmix-grill cu carne pentru doua-trei persoane ofera frigarui, soutzoukaki, carnaciori, pancette si piept de pui, are 750 grame si costa 100 de lei; un mix-grill similar, dar cu peste, are file-rondele din pestele zilei, sardine la gratar, dorada sau biban de mare, cantareste 750 grame si costa 130 de lei, la fel ca si mixul cu fructe de mare – din
creveti, calamar rondele, caracatita la gratar si midii. Citeste mai mult… 

6. Restaurant Putin din Tot – KoolRank: 6.5/10

putin-din-tot4Dupa cum ii sugereaza si numele, restaurantul nu are un specific anume, preferand sa ofere putin din tot. Nu pot spune insa ca este vorba despre “putin”, portiile fiind suficiente, ba chiar foarte mari. Ca urmare, in meniul de aici veti putea gusta pe langa delicioasele preparate grecesti la care se pricep cel mai bine cei de la Putin din Tot si cateva preparate italienesti si frantuzesti. Pentru cei care iubesc atmosfera, stilul de viata si bucataria mediteraneana, Putin din tot este localul bucurestean care le reuneste. Mancarurile sunt toate aromate cu condimente proaspete specifice. Se pare ca proprietarul restaurantului este cel caer alege personal ingredientele – de la oregano si pana la uleiul de masline. Citeste mai mult…

7. Restaurant Zorba – KoolRank: 6/10

1 comentariu »

Spune-ne parerea ta! Poti arunca cu rosii sau ne poti aproba, ramanem oricum prieteni. Si speram ca si tu sa ramai alaturi de noi.

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Sa stii ca apreciem atunci cand esti dragut si nu ne spui cuvinte urate nici daca le meritam. La fel si ceilalti cititori ai nostri.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.

*